25 stycznia 2013

Poczucie humoru a sprawy wysokiej rangi

Alessandro Prozato

HUMOR I WIARA
ANEGDOTY I HISTORYJKI

Wydawnictwo: Salwator
Oprawa: Miękka
Data: 2006
Stron: 380


„Stańmy się poważniejsi: nauczmy się śmiać.”
G. Guareschi

Alessandro Pronzato jest dziennikarzem, duszpasterzem, rekolekcjonistą i poczytnym katolickim pisarzem - autorem ponad 100 książek, przetłumaczonych na kilkanaście języków. Prace włoskiego księdza chwalone są za lekkość stylu, humor, jasny przekaz oraz śmiałość poruszania najistotniejszych treści religijnych, które budzą emocje i zmuszają do refleksji. Jako że nie stronię od publikacji chrześcijańskich, postanowiłam zaryzykować i poznać jedną z książek tego autora. Na szczęście z wyborem lektury nie było problemu; wydawnictwo Salwator w swoich zasobach ma sporą ilość prac Alessandro Prozato, a że poczucie humoru jest mi wyjątkowo bliskie, to postawiłam na „Humor i Wiara. Anegdoty i historyjki”.

Wybrane tytuły książek A. Pronzato dostępne na stronie wydawnictwa Salwator



Już po samym tytule można domyśleć się czego dotyczy treść książki, oczywiście ma ona związek z radością, z wyzwalającym śmiechem i „zdrową” ironią, reasumując, odnosi się do umiejętności żartowania z rzeczy poważnych czyli religii i wiary. Autor posługując się ogromną ilością cytatów, przypowieści i żartów próbuje przełamać pewne tabu związane z poglądem, że człowiek inteligentny, wierzący, nie żartuje ze świętych, ani nie akceptuje żartów związanych z religią, ponieważ umniejsza to rolę kwestii chrześcijańskich.

Cieszy mnie, że powstała tego typu książka, gdyż mam wrażenie, że coraz więcej osób zapomina, że zachowanie zdrowego dystansu do pewnych rzeczy jest koniecznością, co więcej, radość wiary, unikanie nadmiernego patosu i dostrzeganie humoru w pewnych doniosłych zagadnieniach nie stwarza chorych sytuacji, ani nie prowokuje absurdalnych spraw o obrazę uczuć religijnych. Podobało mi się w jaki sposób autor udowadnia konieczność radowania się, uważa wręcz, że najwyższy czas uznać poczucie humoru za obowiązek. Tym bardziej, że Bóg ma wyjątkowe poczucie humoru, i nawet w surowym Starym Testamencie istnieje przejaw boskiej błyskotliwości i humoru. Poza tym wiele wnikliwych interpretacji biblijnych udowadnia, że w Kościele jest się z czego śmiać, na dowód tego – między innymi - zostają przytoczone zabawne wypowiedzi dzieci np.,
Ja wierzę w Boga, bardzo głęboko, ale nie umiem wyjaśnić czy się urodził, czy nie” [str. 254] albo „Jezus zmartwychwstał, bo chciał zjeść wielkanocne jajko” [str. 256]

Zabawnych tekstów w tej książce jest wiele, ale praca Alessandro Pronzato nie służy tyko zwykłej rozrywce, ponieważ ma również charakter filozoficzno-moralny, pozwala zaangażować się w chrześcijaństwo i znaleźć właściwe proporcje wobec tego, co nas w życiu spotyka. Humor i śmiech dodają lekkości, pomagają w walce ze złem, dystansują i często wyrażają osiągniętą wolność, oczywiście nie dotyczy to żartu wulgarnego, bezmyślnego czy banalnego, ale tego, będącego oznaką mądrości, który uwalnia z uprzedzeń, własnych – niekoniecznie właściwych – przekonań czy oczekiwań. Podsumowując, uważam że „Humor i wara. Anegdoty i historyjki” to bardzo interesująca i rzetelnie przygotowana pozycja, której czytanie jest przyjemnością i duchową strawą.



Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Salwator, a także portalowi Sztukater.