13 stycznia 2013

Drugi brzeg

Dariusz Szymanowski

DRUGI BRZEG

Wydawnictwo: Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie
Data: 2012
Stron: 54
Oprawa:  Miękka

Książka ukazała się w ramach stypendium artystycznego przyznawanego przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego


Współczesne czasy nie służą chwilom wytchnienia, w kieracie życia gonimy swój własny ogon, zapominając o rzeczach ważnych; o spojrzeniu w głąb siebie i dostrzeżeniu czegoś więcej niż tylko obszar na wyciągnięcie swojej ręki. Dlatego cieszy mnie bardzo czas spędzony z poezją, czas kiedy mogę spokojnie wyciągnąć się na kanapie, z filiżanką parującej kawy, i udać się w metafizyczną podróż na „Drugi brzeg”.

Coś we mnie mówi,
zupełnie jakby chciało, abym i ja
powiedział, że Nic z tego
nie zostało odkryte.

Raz jeszcze pomieściło ciebie
pomiędzy kciukiem a
palcem wskazującym drogę

Jak dobrze, że Nic
nie trwa jednak wiecznie ponad
wszelką wątpliwość.
[Nicość, str.36]

W tomiku ozdobionym wyjątkową grafiką, przedstawiającą „Mleczarkę” Vermeera znajduje się 27 wierszy i 5 utworów poetyckiej prozy. Czytając wiersze Dariusza Szymanowskiego ma się wrażenie, że autor jest świadomym poetą. Jego liryki zajmującą, chociaż nie zawsze łatwą lekturą. Nie jest to winą przekombinowania, czy też nadmiernej zabawy środkami stylistycznymi, ponieważ tworzone przez autora zdania są zgrabne, sensowne i w sposób piękny wyrażają spostrzeżenia, doznania bliskie każdemu człowiekowi. Zagubienie wywołują zastosowane porównania i pewne niedomówienia, które skłaniają do własnej interpretacji, ponieważ tworzące się myśli i obrazy wykraczają poza rejony nam znane. Takie doświadczenie jest niezmiernie ciekawym przeżyciem, gdyż możliwość odczytania utworów za każdym razem może być inna, wszystko zależy od nastroju, emocji i przeżyć. Jednak dla niektórych osób wiersze Szymanowskiego mogą być sporym wzywaniem, ale po mimo wymagających tekstów - uważam, że wzbranianie się przed poznaniem interesującego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość byłoby wielką stratą.

W pokoju stoi łózko.
Jest późna zima i stoją przy oknie.

Za nimi nieco dalej.
Miasto dobiega i gaśnie.

Gdy zasypia,
on w czarne włosy wplątuje
oblodzoną ulicę
[Sen zimowy, str. 14]

Tytułowy drugi brzeg nie jest ogromną czasoprzestrzenią, to intymny świat „To mogło być całkiem zwyczajne, jak rozbita przez nieuwagę szklanka, jak potknięcie o kamień, którego się nie widziało. Jak blizna, pamiątka pierwszej próby utrzymania równowagi" [Drugi brzeg, str. 10] To bycie teraz i sekundę później... teoretycznie proste doświadczenie, które zaskakują swoją złożoną formą i, wzruszają, wywołują uśmiech, tęsknotę i uświadamiają nieubłagany upływ czasu. 



DARIUSZ SZYMANOWSKI - ur. w 1984 roku w Olsztynie. Poeta, prozaik. Publikował m.in. w Kwartalniku Artystycznym, Pograniczach, Kresach, Opcjach, Portrecie, Tece, Gazecie Olsztyńskiej, Wyspie, RED.zie, Migotaniach/Przejaśnieniach, Pro Libris, Kwartalniku, Zagłębiarce, Dzienniku Polskim (NY). Od 2011 roku w olsztyńskim VariArcie publikuje felietony pt. Szkice z obrazkiem. Laureat ogólnopolskich konkursów poetyckich m.in.: Turnieju Jednego Wiersza (MDK Koszutka, Katowice 2012). Stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie w dziedzinie literatury (2012). Autor książki Drugi brzeg (WBP, Olsztyn 2012).