5 października 2012

Oczami fanów Michaela Jacksona

Ewa Mróz

OCZAMI FANÓW MICHAELA JACKSONA

Wydawnictwo: Novea Res
Data: 2012
Stron: 154





W świecie muzyki Michael Jackson (ur. 29-08-1958, zm. 25-06-2009) to postać znacząca, ten wszechstronnie utalentowany muzyk, tancerz, kompozytor, a także altruista uznawany jest za jednego z najlepszych wykonawców muzyki pop. Najprawdopodobniej w osobie MJ tkwi jakiś fenomen, który sprawił, że jego życie osobiste oraz kariera stały się elementem kultury masowej. Lubię muzykę Michaela Jacksona, mam szacunek do jego pracy oraz do bezsprzecznego wielkiego talentu, jednak nigdy nie śledziłam jego życiowych perypetii, nie fascynowały mnie występy tego artysty, nigdy też z wypiekami na twarzy nie obserwowałam zawieruchy wywołanej sprawą o molestowanie nieletnich, ale jak dobrze sobie przypominam to mam gdzieś zagrzebaną pod stertą płyt CD, starą kasetę magnetofonową „Thriller” z dziewięcioma najlepszymi utworami w historii muzyki m.in. "Human Nature" , "Billy Jean" , "Beat It" , no i oczywiście "Thriller" , którą swego czasu - czyli ponad dwadzieścia lat temu - słuchałam non stop. Być może nie jestem stała w uczuciach do MJ, ale staram się zrozumieć rzesze fanów skupiające się na forach internetowych i łączących w jeden głos, podziwiając geniusz tego wybitnego artysty, więc kiedy okazało się, że mam możliwość przeczytania książki Ewy Mróz „Oczami fanów Michaela Jacksona” to chętnie z niej skorzystałam.
Źródło

Warto mieć na uwadze, że powyższa książka powstała na podstawie pracy magisterskiej o tytule „Symboliczno-interakcjonistyczna analiza procesu konstruowania tożsamości fana na przykładzie fanów Michaela Jacksona”, piszę o tym tylko dlatego, że kiedy ja, przeciętny obywatel niezaznajomiony z zagadnieniami socjologi zaczęłam czytać tę książkę to byłam zaskoczona i lekko zakłopotana, ponieważ spodziewałam się, że znajdę w tej pozycji ciekawostki z życia muzyka oraz poznam istotę wyjątkowości jego postaci, a dostałam profesjonalnie przygotowaną literaturę popularno naukową, w której autorka (fanka MJ) przeprowadza wnikliwą analizę procesu budowania tożsamości fana MJ w oparciu o perspektywę interakcjonistyczą, a dokładniej interakcjonizmu symbolicznego.

Podejrzewam, że dla czytelników niezaangażowanych w naukę socjologi, jak również nie znających podstaw tej dyscypliny wiedzy, temat książki okaże się problematyczny, gdyż mocno naukowy język, szereg specjalistycznych terminów oraz odwoływań do fachowej lektury może sprawić poważne trudności, poza tym potraktowanie fana z czysto socjologicznej strony prawdopodobnie okaże się najzwyczajniej w świecie nudne i niejasne. Jednak w kręgach naukowych praca Ewy Mróz z całą pewnością będzie pozycją istotną, ponieważ autorka w sposób bardzo rzetelny opisuje założenia teoretyczne wykorzystane w opracowaniu, metodologie badań z wyróżnieniem wywiadu narracyjnego i swobodnego oraz z użyciem fotografii, aż po konstruowanie tożsamości fana na którą wpływ ma czas, staż, zasięg wirtualny, jak również środowisko. W książce znajduje się szereg interesujących wywiadów, statystyk i informacji zbieranych przez autorkę na forach internetowych poświęconych muzykowi, głównie na forum MJPT, żałuje tylko, że w tej pracy znajduje się tak niewiele zdjęć, co prawda te które są, należą do wyjątkowych, gdyż pochodzą z prywatnych zbiorów i nigdy wcześniej nie były publikowane.

Źródło
 „Oczami fanów Michaela Jacksona” to z jednej strony kompetentna pozycja w której odnajdą się osoby zainteresowane socjologią ewentualnie tematem budowania tożsamości fana i za tak przygotowaną publikację należy się autorce szósta z plusem, zaś z drugiej strony jest to lektura ciężka i zawiła dla przeciętnego zjadacza chleba. Mam świadomość tego, że publikacja ta jest praktycznie pracą magisterską i na pewno nie miała służyć rozrywce, jednak żałuję, że nie pomyślano o fanach Michaela Jacksona dla których socjologia to czarna magia, zastosowanie bardziej zrozumiałego języka znacznie ułatwiłoby czytanie przez co dostępność lektury byłaby znacznie większa, dlatego tę stronę książki oceniam bardzo nisko, ale żeby było sprawiedliwie, to wyciągam średnią i uznaję ten tytuł za dobrą lekturę, jednocześnie polecając ją osobom zainteresowanym tematem socjologii.


Polecam genialny Smoot Criminal - Moonwalker Version

 
 
Dirty Diana
 
Za możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu Novae Res, a także portalowi Sztukater za jej udostępnienie.