George M. Kapalka
NIEGRZECZNE DZIECI.
9 KROKÓW DO POSŁUSZEŃSTWA
Wydawnictwo: GWP
Data: 2012
Stron: 240
Wychować
dziecko na mądrego człowieka, który nie będzie miał problemów z
podejmowaniem decyzji, będzie kreatywny, odważny i odpowiedzialny
to wielka sztuka, tym większa, jeśli mały człowiek jest uparty i
nieposłuszny. Na ratunek rodzicom niesubordynowanych pociech przychodzi profesor George M. Kapalka, który jest czołową postacią
w dziedzinie poradnictwa psychologicznego, mało tego, ten
utalentowany psycholog przez prawie dwadzieścia lat przeprowadził
szereg badań sprawdzających różne podejścia stosowane przez
specjalistów w terapii nieposłusznych, nadpobudliwych i
zbuntowanych dzieci, dlatego jeśli jesteś rodzicem wyjątkowo
niesfornego i zaciętego dziecka, to ta książka pomoże Ci sprawić,
aby krnąbrny charakter Twojej latorośli stał się zaletą, która
– w przyszłości – przyczyni się do jego osobistego sukcesu.
„Niegrzeczne dzieci. 9 kroków do posłuszeństwa” to nic innego jak plan wychowawczy podzielony na poszczególne etapy. Każdy z etapów zawiera cenne wskazówki, jak zachować się w problematycznych sytuacjach, które dość często przyprawiają rodziców o ból głowy np. jak reagować na napady złości i brak posłuszeństwa, jak wydawać polecenia, co zrobić kiedy dziecko nie chce położyć się spać, ignoruje domowe obowiązki oraz kiedy nagradzać, a kiedy karać. Ten precyzyjny plan ma na celu nauczenie dziecka samokontroli, tym samym, ma wpłynąć na pomyślny rozwój emocjonalny młodego człowieka. Dzięki radom profesora Kapalki, również rodzice zyskają niezbędną wiedzę, która ułatwi im kontakty z maluchem oraz pozwali zrozumieć psychikę i tok myślenia berbecia.
Źródło |
„ Kiedy obserwuję interakcje pomiędzy rodzicami i dziećmi, czasami mam wrażenie, że ci pierwsi starają się przekonać swe pociechy o słuszności nakazu lub zakazu, ponieważ wierzą, że tylko wtedy zostają wysłuchani. Takie podejście jest niewłaściwe. Po pierwsze, to nie do dziecka należy kwestionowanie twoich poleceń. Po drugie, wcale nie musisz go przekonywać, że twoje decyzje są słuszne, ani tłumaczyć, dlaczego chcesz aby dana czynność została wykonana. Czy twój szef zrobiłby coś takiego? Czy wysoki rangą wojskowy prosi żołnierzy o zgodę na wydanie rozkazu […] Jeśli dziecko ma wątpliwości do twoich poleceń, podaj zwięzłe wytłumaczenie lub powiedz: „Ponieważ tak powiedziałem „ [...]” str. 83-84
Jak
widać autor nie bawi się w sentymenty i w sumie nie bardzo można z
tym polemizować, w końcu mamy do czynienia z latami doświadczeń
klinicznych i wynikami badań naukowych, wprawdzie to bezwzględne
ucinanie dyskusji wydaje się bardzo brutalne, ale może akurat jest
niebywale skuteczne i przynosi zaskakujące wyniki.
Pomijając
kwestie tego co wydaje się być na miejscu, a co nie, to publikacja
ta z całą pewnością jest bardzo dobrze opracowana, każdy krok
jest precyzyjnie wyjaśniony, począwszy od przygotowania się do
danego ćwiczenia, aż po podsumowanie i listę kontrolną. George M.
Kapalka w bardzo jasny sposób wyjaśnia tajemnice psychiki dziecka,
w tym skłonność najmłodszych do impulsywnych zachowań,
jednocześnie proponując rodzicom techniki pomagające w rozwijaniu
umiejętności samokontroli, z wyróżnieniem konsekwentnego
stosowanie kar i nagród. Co więcej, w tej pozycji nie natrafimy na
naukowy bełkot, ale na konkretne rady, które w większości brzmią
logiczne i systematycznie stosowane sprawią, że maluch wyrośnie
na szczęśliwego człowieka, może brzmi to nierealnie, ale jak
wiadomo mądre wychowanie zawsze procentuje. Wartość tej książki
podkreślę trafnym przysłowiem „Czym skorupka za młodu
nasiąknie, tym na starość trąci”.
Za
możliwość przeczytania książki dziękuję wydawnictwu GWP, a
także portalowi Sztukater
Jeszcze bardziej odechciało mi się posiadania potomka :) Bycie rodzicem to ciężki kawałek chleba i takie publikacje mogą pomóc, ale w trakcie takiego napadu złości czy kłótni i tak górę biorą emocje.
OdpowiedzUsuńJak czyta się o niegrzecznych dzieciach, to faktycznie odechciewa się macierzyństwa, ale na szczęście tego typu pozycje mało komu psują plany rodzinne :)
UsuńRecenzja brzmi ciekawie, więc z chęcią sięgnę w wolnej chwili:)
OdpowiedzUsuńO! To coś zdecydowanie dla mnie. W mojej rodzinie ostatnio, to dzieci rządzą zamiast dorośli, więc trzeba to jakoś zmienić i mam nadzieję, że powyższa publikacja otworzy mi oczy na pewne sprawy dotyczące posłuszeństwa dziecka.
OdpowiedzUsuńW sumie przydałoby się, żeby dorosły miał decydujący głos. W ustalaniu reguł i ich przestrzeganiu na pewno pomoże ta lektura, tylko że trzeba mieć w sobie dużo samozaparcia.
UsuńTa publikacja na chwilę obecną mi się nie przyda. W mojej rodzinie są małe dzieci, ale dość rzadko się z nimi widuję, a ja w najbliższej (a może i dalszej) przyszłości nie planuję własnych. Myślę, że dla rodziców, albo osób, które oczekują pociech, książka będzie strzałem w dziesiątkę i na pewno bardzo wartościowa.
OdpowiedzUsuńHmmm... nie wiem. Niby książka by mi się nawet przydała. Ale nie przepadam znów za poradnikami xD
OdpowiedzUsuńCytat z książki bardzo przypadł mi do gustu. Nie do końca zgadzam się z tym trendem na bezstresowe wychowywanie dzieci i szanowanie ich decyzji (brzmi to trochę śmiesznie w przypadku kilkulatka) - owszem, to wszystko jest potrzebne, ale do pewnego stopnia. Książka zapowiada się ciekawie ;)
OdpowiedzUsuńJa również nie wierzę w bezstresowe wychowanie, ale jakoś nie wyobrażam sobie, aby uciąć dyskusję jednym zdanie "bo ja tak powiedziałam". Ale pomijając to ta książka to nieoceniona pomoc w wychowaniu łobuziaków :)
UsuńO coś dla mnie! Mam małą, niegrzeczną siostrę w domu!
OdpowiedzUsuńW tej chwili na pewno nie dla mnie:) Przydałaby się mojej mamie, bo kilkanaście lat temu ja z moim bratem dawaliśmy jej w kość podobno, ciągle mi to wypomina:)
OdpowiedzUsuńNie mam dziecka i nie planuje, więc książka mi się nie przyda.
OdpowiedzUsuńI jakoś do mnie nie przemawia. Ja zawsze byłam trochę przeintelektualizowanym dzieckiem i podziwiałam ludzi ze względu na wiedzę. I nie wyobrażam sobie kompletnie by moja mama powiedziałaby mi, że mam coś zrobić, bo ona mi tak mówi. Usiadłabym i poprosiła o racjonalne argumenty. Tak to jest, jak się daje dziecku 8-letniemu książki o tematyce etyczno-filozoficznej ;-)